Każda firma, nawet najlepiej wyposażona w sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie, nie będzie mogła zainstnieć bez sprawnie działających sieci - m. in. komputerowych i telekomunikacyjnych. Niedbałe wykonanie elementów infrastruktury sieciowej, źle dobrany sprzęt czy nawet jego złe umiejscowienie to częsta przyczyna awarii takich sieci.
Aby tego uniknąć, dla każdej sieci należy wykonać staranny projekt i dobrać odpowiedni sprzęt sieciowy. Należy tutaj pamiętać, często nie jest brane pod uwagę, że sprzęt sieciowy to nie tylko jego elementy aktywne (jak routery, switche czy access pointy), lecz także elementy infrastruktury - kable, gniazdka, wtyczki itp. Budując sieć na najtańszych kablach czy gniazdkach nie można się spodziewać jej bezawaryjnego działania, nawet pomimo zastosowania najlepszej jakości elementów aktywnych.
Projektując czy rozbudowując sieć trzeba także zwracać uwagę na aspekt bezpieczeństwa sieci, o którym często się zapomina - klasycznym przykładem może być tutaj dołączenie do sieci firmowej urządzenia bezprzewodowego bez jakichkolwiek zabezpieczeń (bo kto by tam pamiętał kolejne hasło?). Niestety, nie jest to dobre rozwiązanie, tym bardziej, że zasięg tego typu urządzeń wynosi dzisiaj do kilkuset metrów, a więc praktycznie takie działanie stanowi udostępnienie dostępu do sieci firmowej wszystkim w okolicy. A czy po uzyskaniu dostępu do sieci osoba nieuprawniona nie odczyta przez przypadek dane udostępnione na komputerach pracowników? Jakie mogą to być dane? Co Firma może stracić przez ich wyciek?
Dlatego proponujemy Państwu możliwość zlecenia tej usługi naszej firmie. Dzięki zdobytemu dotychczas doświadczeniu zaprojektujemy dla Państwa optymalne rozwiązanie, a następnie je zrealizujemy. Po zakończeniu budowy sieci mogą Państwo liczyć na naszą pomoc w zakresie jej administracji, serwisie czy rozbudowie. Zadbamy także o odpowiednie zabezpieczenia sieci tak, by była ona niedostępna dla osób nieuprawnionych i jednocześnie nie sprawiała problemów osobom uprawnionym.
Czy Państwa pracownicy muszą czasem pracując z domu mieć dostęp do danych znajdujących się w sieci firmowej? A może Państwa Firma ma kilka oddziałów, których sieci muszą być ze sobą połączone? A może Prezes chciałby stale kontrolować firmowe dane, znajdujące się na komputerach wewnątrz firmy?
Niestety, wykorzystując standardowe połączenie internetowe nie jesteśmy w stanie zapewnić rozwiązania tych problemów. Dlatego, jeśli są Państwo zainteresowani taką funkcjonalnością, oferujemy dla naszych Klientów utworzenie i zarządzanie Wirtualnej Sieci Prywatnej.
Ogólną idee działania usługi można wyjaśnić posługując się cytatem z wikipedia.org:
VPN (ang. Virtual Private Network, Wirtualna Sieć Prywatna) – tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci (takiej jak Internet) w taki sposób, że węzły tej sieci są przezroczyste dla przesyłanych w ten sposób pakietów. Można opcjonalnie kompresować lub szyfrować przesyłane dane w celu zapewnienia lepszej jakości lub większego poziomu bezpieczeństwa.
Określenie "Wirtualna" oznacza, że sieć ta istnieje jedynie jako struktura logiczna działająca w rzeczywistości w ramach sieci publicznej, w odróżnieniu od sieci prywatnej, która powstaje na bazie specjalnie dzierżawionych w tym celu łącz. Pomimo takiego mechanizmu działania stacje końcowe mogą korzystać z VPN dokładnie tak jak gdyby istniało pomiędzy nimi fizyczne łącze prywatne. Rozwiązania oparte na VPN stosowane są np. w sieciach korporacyjnych firm, których zdalni użytkownicy pracują ze swoich domów na niezabezpieczonych łączach. Wirtualne Sieci Prywatne charakteryzują się dość dużą efektywnością, nawet na słabych łączach (dzięki kompresji danych) oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa (ze względu na szyfrowanie).
Proponowane przez nas rozwiązanie opiera się o darmowe oprogramowanie OpenVPN, nie trzeba zatem ponosić kosztów dodatkowego sprzętu (jak w przypadku sprzętowo realizowanych sieci VPN). Dal zapewnienia bezpieczeństwa cały ruch przechodzący poprzez taką sieć jest zaszyfrowany protokołem SSL - tym samym, który stosuje się do zabezpiecznia połączeń np. z bankami internetowymi. W każdej chwili do sieci można podłączyć kolejnych klientów - praktycznie bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Korzystając z takiej sieci jesteśmy w stanie korzystać ze wszystkich zasobów dostępnych w sieci firmowej, jak np. wewnętrznej poczty elektronicznej, strony internetowej itp. Możemy także korzystać z zasobów np. programu księgowo-płacowego - tak, jakbyśmy byli w siedzibie firmy. Inne zastosowania zależą tylko i wyłącznie od potrzeb danej firmy.
Powyżej została przedstawiona tylko idea pewnego rozwiązania, które zapewni bezpieczne połączenie pracowników z zewnątrz z siecią firmową. Jeżeli są Państwo zainteresowani uruchomieniem takiej usługi, bądź też mają Państwo jakieś pytania co do niej, prosimy o kontakt - z przyjemnością odpowiemy na każde Państwa pytanie.